Solunate Multi-Purpose 2 x 50 ml med etuier travel pack
55 kr.
Det klare valg til dine øjne
Fordi vi har unikke fordele.
-
Loyalitetsprogram
Allerede fra dit første køb får du bonuspoint, som kan indløses til gratis gaver.
-
Loyalitetsprogram
Gratis fragt ved ordrer over 600kr med GLS. Ved ordrer af lavere værdi kan du vælge leveringsmuligheder fra 36kr
-
365 dag garanti
Garanteret udskiftning af brilleglas, hvis din styrke ændrer sig.
Allerede fra dit første køb får du bonuspoint, som kan indløses til gratis gaver.
Gratis fragt ved ordrer over 600kr med GLS. Ved ordrer af lavere værdi kan du vælge leveringsmuligheder fra 36kr
Garanteret udskiftning af brilleglas, hvis din styrke ændrer sig.
Detaljer om Solunate Multi-Purpose 2 x 50 ml med etuier travel pack
Solunate er en alt-i-en linsevæske, som fremstilles af en italiensk producent. Prisen gør Solunate til et populært valg, og størrelsen på 50 ml er perfekt til flyrejser.
Solunate er en af de bedst sælgende løsninger i vores e-shop og et godt alternativ til andre alsidige løsninger, såsom ReNu MPS Sensitive Eyes, Biotrue Multi Purpose eller OPTI-FREE.
Den alsidige Solunate linsevæske med hyaluronisk syre er beregnet til desinficering, skylning og opbevaring af bløde kontaktlinser, inklusive silikone-hydrogel linser. Linsevæsken fjerner proteinaflejringer, og er egnet til følsomme og tørre øjne.
Den optimale sammensætning af ingredienser i Solunate er perfekt afbalanceret. Den garanterer nødvendig effektivitet, og minimerer øjenirritation. Takket være indholdet af hyaluronisk syre giver linsevæsken langtidsvirkende fugtning, og forhindrer symptomer på tørre øjne. Hyaluronisk syre har den fantastiske evne at det vandabsorberer og fungerer som en meget effektiv smørelse. Den danner en beskyttende film på øjet, hvilket reducerer friktion mellem øjenlåget og hornhinden. Dette er gavnligt for irriterede og tørre øjne. Kontaktlinserne forbliver fugtede i løbet af dagen, og er dermed mere bekvemme og behagelige at have på.
Parametre
| Specifikationer | |
|---|---|
| Vægt: | 190 g |
| Samlet omfang: | 100 ml |
| Konserveringsmidler: |
Polyhexamethylene Biguanide EDTA |
| Producent: | SCHALCON S.p.a |
| Anvendelse | |
| Kategori: | Multi-purpose |
| Til hårde linser: | Nej |
| Til bløde linser: | Ja |
| Rejse: | Ja |
| Udløb: | I det mindste 29 måneder |
| Holdbærhed efter åbning: | 3 måneder |
| Tilbehør | |
| Etuier i en pakke: | 2 |
| Øvrige | |
| Kategori: |
Linsevæsker Tilbehør Linsevæsker multi pakker Kontaktlinsevæske til flere formål |
Cedric E.
Hallo Cedric we are happy to hear that this solution is not only good as
product, but also practical for traveling. Have a nice day